Inscenizacja „1939-1945” wystawiona zostanie dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przez Ostrowską Grupę Rekonstrukcji Historycznej.
Dzięki ostrowskiej grupie miłośników historii i militariów przyjrzymy się rekonstrukcji wydarzeń z września 1939 roku, które miały miejsce na ostrowskich ulicach podczas okupacji hitlerowskiej. Scenariusz inscenizacji przybliży również fakty związane ze śmiercią kaprala Jana Ładubca, pierwszej ofiary agresji hitlerowskiej w Ostrowie. Dalsza część widowiska zobrazuje wydarzenia z roku 1945, związane z wyzwoleniem Ostrowa spod okupacji niemieckiej.