AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

"Co się nawinie", czyli Zero Waste /foto/

Miasto

W Ostrowie Wielkopolskim zakończyły się warsztaty kulinarne Zero Waste. Cykl czterech spotkań okazał się wielkim sukcesem. Mieszkańcy chętnie w nich uczestniczyli. Warsztaty były możliwe dzięki Ostrowskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. Uczestnicy przygotowywali potrawy, w którym głównym składnikiem były resztki jedzenia. To idea Zero Waste. Nie wyrzucamy jedzenia. Nie marnujemy, gotujemy.

Galeria zdjęć


- Najważniejsze jest to, że jest taka chęć szukania inspiracji i zrobiła nam się tu fantastyczna i kreatywna grupa, bo wiele osób wraca na te warsztaty. Ci, którzy uczestniczyli w nich od początku, mają zaliczony cały cykl spotkań. Mogę powiedzieć, że skończyli szkołę Zero Waste – gotowania, nie marnowania, co mnie ogromnie cieszy. Jest przede wszystkim apetyt na niemarnowanie jedzenia i to dobrze wróży – podkreśla Sylwia Majcher, promotorka Zero Weste, prowadząca warsztaty.

Ponieważ nastał świąteczny klimat, podczas ostatnich warsztatów wykorzystano składniki, które najczęściej trafiają do kosza. Są to na przykład buraki z zakwasów, buraki po gotowaniu barszczu, albo pieczywo, które jest cały czas w czołówce. Były więc metamorfozy.  Buraki znalazły się hummusie i sałatce, czerstwe pieczywo natomiast zamieniło się w deser i wypełniło nadzienie, jednego z włoskich klasyków czyli tiramisu.

Warsztaty Zero Waste to zadanie realizowane w ramach Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego. Inicjatorką wprowadzenia Budżetu Obywatelskiego w mieście była prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Beata Klimek. W ciągu, ostatnich 7 lat, na ten cel przeznaczono z miejskiego budżetu 7 milionów złotych! Dzięki OBO w mieście zrealizowano wiele fanatycznych przedsięwzięć i inwestycji, których autorami byli sami mieszkańcy.

- Ostrowski Budżet Obywatelski to niesamowite narzędzie, które pozwala mieszkańcom zgłaszać własne pomysły na miasto i wybierać spośród nich te najlepsze. Cieszę się widząc, że ostrowianie chcą dbać o siebie i być ekologiczni w każdym wymiarze życia. Pokazuje to doskonale przekrój zwycięskich zadań wśród których są te z dotyczące rozwoju fizycznego, ale i takie jak warsztaty zero waste, a więc ekologia i troska o planetę, którą rozpoczynamy już w kuchni - podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Warsztaty Zero Waste zwyciężyły w ostatniej, VII edycji OBO w kategorii zadania edukacyjne i uzyskały 1660 głosów mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Które zadania wygrały w tegorocznej, VIII edycji? Zwycięzców poznamy podczas gali 28 grudnia.

Inf. Biuro Prasowe UM

Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Piątek
Czerwiec 2026
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Jana, Pauliny, Rudolfiny